NEÜ’de Engelsiz İş Yaşamı Projesi Çalıştayı Yapıldı

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ VE KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ORTAKLIĞI İLE YÜRÜTÜLEN “ENGELSİZ İŞ YAŞAMI PROJESİ” KAPSAMINDA ENGELLİLERİN İŞ YAŞAMINA KATILIMINI ARTIRMAK AMACI İLE HAZIRLANACAK OLAN ENGEL GRUPLARINA YÖNELİK KARİYER DANIŞMANLIĞI EĞİTİM PROGRAMLARINI GELİŞTİRMEK VE ENGELLİLERE MESLEK VE KARİYER DANIŞMANLIĞI YAPILMASINI HEDEFLEYEN BİR ÇALIŞTAY GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Konya Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile yürütülen “Engelsiz İş Yaşamı Projesi” kapsamında engellilerin iş yaşamına katılımını artırmak amacı ile hazırlanacak olan engel gruplarına yönelik kariyer danışmanlığı eğitim programlarını geliştirmek ve engellilere meslek ve kariyer danışmanlığı yapılmasını hedefleyen bir çalıştay gerçekleştirildi.
NEÜ’de gerçekleştirilen çalıştaya, engelli dernekleri, engelliler, rehber öğretmenler, işveren temsilcileri ve kamu kurumu temsilcileri katıldı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Proje Koordinatörü NEÜ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekeriya Mızırak katılımcılara proje hakkında kısa bir bilgi verdi.
Doç. Dr. Mızırak, “Proje kapsamında çeşitli anketler yapıldı. Proje çerçevesinde bir takım görüşmelerimiz olacak, yurt dışı ziyaretlerimiz olacak, engelsiz fuarlarımız olacak, işverenlerimizle buluşulacak. Tekrar yapacağımız çalıştaylarla projeyi daha da ayakları yere basan bir şekle getireceğiz. Dolayısıyla hem Üniversitemizin, hem Konya Büyükşehir Belediyemizin ve diğer paydaşların katkılarıyla önemli bir projeyi hayata geçireceğiz” dedi.
NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Hamarta ise konuşmasında, proje kapsamında NEÜ ve Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde engellilere yönelik ‘Engelsiz Kariyer Merkezleri’ kurularak engelli gruplara mesleki danışmanlık hizmeti verilmesinin hedeflendiğini vurguladı. Mesleki eğitimden yararlanma olanaklarını arttırmak ve engel grupların özelliklerine uygun kariyer rehberliği programlarının oluşturularak bireysel özelliklere uygun yönlendirme hizmeti verileceğini belirten Hamarta, engelli istihdamına katkı sağlamak amacıyla mesleki rehberliğin yanında; karar verme, problem çözme, iletişim ve sosyal beceri eğitimleri verilerek engellilerin yaşam kalitelerinin arttırılmasının amaçlandığını ifade etti.
NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Arslan da, işveren ve engellilerin çalışma ve iş hayatlarına yönelik tespit ve algıları öğrenmek amacıyla işverenler ve engellilerle yapılan anket sonuçlarını katılımcılarla paylaştı.
Yapılan konuşma ve bilgilendirmelerin ardından çalıştay, işveren temsilcileri, rehber öğretmenler, engelli STK temsilcileri ve engellilerden oluşan üç grupla yapıldı. Altmış beş kişinin katıldığı çalıştayın sonunda engellilerin iş hayatındaki sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili sonuç bildirgesi yayımlandı.

http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/Konya-Haberleri/neu-de-engelsiz-is-yasami-projesi-calistayi-yap_64273
http://www.radikal.com.tr/konya_haber/kariyer_merkezleri_engellilere_rehberlik_yapacak-1303869